احیای اقتصاد عمان چگونه تغییر کرد؟

راهنمای مطالعه:
احیای اقتصاد عمان چگونه تغییر کرد؟

سلطان هیثم بن طارق در آغاز سلطنت خود در ژانویه 2020، با به ارث بردن اقتصادی که به شدت تحت تأثیر اثرات دوگانه کاهش قیمت بین المللی نفت و همه گیری ویروس کرونا قرار گرفته بود، یک سری اصلاحات و برنامه های اساسی از جمله انجام داد. : دستیابی به ثبات مالی در مواجهه با بدهی های عمومی و کسری بودجه، کاهش شدید قیمت نفت که 75 درصد درآمدهای بودجه را تشکیل می دهد، بدهی کشور را از 15 درصد در سال 2015 به حدود 70 درصد تولید ناخالص داخلی افزایش داد.

رتبه های نامطلوب اعتباری موسسات رتبه بندی بین المللی بر مشکلات کشور افزود. در بحبوحه این دوره چالش برانگیز اقتصادی، دولت سلطان هیثم بن طارق تصمیمات جسورانه ای برای کنترل اقتصاد گرفت. علاوه بر مجموعه ای از اقدامات کاهش هزینه، ساختارهای دولتی و همچنین MTFP را به عنوان ستونی از دستور کار اصلاحات اقتصادی خود بررسی کرد. این برنامه پنج ساله اهدافی را برای افزایش درآمدهای غیرنفتی، پرداخت یارانه ها، وضع مالیات های جدید و طرحی برای ایجاد مشاغل سریع برای جویندگان کار در عمان تعیین کرده است.

چرخش دراماتیک

در طی دو سال، آن ابتکارات مهم اصلاحی سودهای کلانی به همراه داشت. تا پایان سال 2021، دولت عمان به رهبری سلطان هیثم پیشرفت چشمگیری در تعدادی از شاخص های مالی، اقتصادی و پولی داشته است. تولید ناخالص داخلی به قیمت‌های جاری تا پایان مهرماه 1390 در عمان به 24.2 میلیارد ریال رسید که نسبت به سال 2020 رشد 13.8 درصدی را نشان می‌دهد. در عین حال، کسری مالی در ابتدای سال 2021 بالغ بر 4.8 میلیارد ریال برآورد شد و تا پایان سال به 1.2 میلیارد ریال کاهش یافت (که 75 درصد کاهش را نشان می دهد). به عنوان سهم تولید ناخالص داخلی، کسری از 15.5 درصد در سال 2020 به 3.8 درصد در پایان سال 2021 کاهش یافت. نتایج از چندین جنبه قابل توجه بود. با وجود چالش های مالی که نیاز به بودجه اضافی برای مدیریت وضعیت داشت، هزینه های عمومی تحت کنترل بود. اقدام برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و افزایش ظرفیت پذیرش موسسات آموزش عالی به 31 هزار نفر و اختصاص 418 میلیون ریال برای پرداخت معوقات سال های گذشته از جمله این اقدامات بود.

صادرات کالا تا سپتامبر 2021 نسبت به مدت مشابه در سال 2020 42.2 درصد افزایش داشت، در حالی که واردات کالا تا سپتامبر 54.3 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 2020 افزایش داشت. ذخایر ارزی عمان با رشد 31 درصدی به 18 میلیارد دلار رسید. پایان دسامبر 2021، در مقایسه با حدود 14 میلیارد دلار تا پایان دسامبر 2020.

از سپتامبر 2021، “شرکت توسعه انرژی عمان” (EDO) به طور کامل عملیاتی شد و بنابراین کلیه تعهدات دولت مربوط به هزینه های تولید نفت و گاز به EDO منتقل شد.

در ماه آگوست، EDO اعلام کرد که با مشارکت تعدادی از بانک‌های محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، تراکنش مالی اولیه 2.5 میلیارد دلاری را با موفقیت تضمین کرده است.

دورنمای شکوفا حمایت بیشتر از استراتژی های دولت برای احیای اقتصاد ملی توسط سه آژانس بین المللی رتبه بندی ارائه شد که اکنون بر روی چشم انداز مثبت اقتصاد عمان در سال 2022 و پس از آن توافق دارند. فیچ مستقر در نیویورک چشم انداز اقتصاد عمان را از منفی به باثبات تغییر داد و در عین حال رتبه پیش فرض صادرکننده ارزهای خارجی و داخلی این کشور (IDR) را از «BB-» تأیید کرد.

.احیای اقتصاد عمان چگونه تغییر کرد؟

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Oman4All
Logo