افزایش جذابیت سرمایه گذاری خارجی در عمان با تغییرات قانونی انواع شرکت ها در عمان

راهنمای مطالعه:
افزایش جذابیت سرمایه گذاری خارجی در عمان با تغییرات قانونی انواع شرکت ها در عمان

قبل از سال 1971، دادگاه های شرعی به کلیه امور مدنی و کیفری در پادشاهی عمان رسیدگی می کردند. در زمان سلطان قابوس سیستم قضایی عمان اصلاح شد و اکنون محاکم شرعی فقط به امور مربوط به اختلافات خانوادگی و ارث رسیدگی می کنند.

تا چند سال پیش مراحل ثبت تجاری چندین ماه طول می کشید. تلاش عمان برای تسهیل در این فرآیند اکنون زمان مورد نیاز را به میزان قابل توجهی کاهش داده و امکان ارسال برخی از مدارک، مجوزها و سرمایه مورد نیاز پس از تکمیل ثبت نام اینترنتی فراهم شده است.

سرمایه گذاران باید از قوانین عمانی سازی پیروی کنند. این قوانین همه شرکت ها را ملزم می کند – بسته به صنعتی که در آن فعالیت می کنند – درصد مشخصی از عمانی ها را استخدام کنند.

اگر شرکت خارجی درصد عمانی‌سازی توصیه شده را برآورده نکند، باید برنامه عمانی‌سازی را به وزارت امور خارجه ارائه کند و توضیح دهد که چگونه می‌تواند به درصد مورد نیاز دست یابد. تداوم عدم انجام این کار می تواند منجر به جریمه شدن شرکت و جلوگیری از استخدام بیشتر افراد غیر عمانی شود.

طبق قوانین قبلی عمان، تنها برخی از ساختارهای تجاری مجاز به داشتن مالکیت خارجی بودند و سرمایه گذاران خارجی معمولاً از طریق یک نماینده یا توزیع کننده عمانی با تأسیس یک شرکت با مسئولیت محدود، با یک شریک محلی تجارت می کردند.

اکنون با تغییر قوانین سرمایه گذاری و تاسیس یک شرکت در عمان، کار بسیار آسان تر و متنوع تر شده است. در اینجا به بررسی انواع شرکت های فعال در عمان و میزان مشارکت سرمایه گذاران خارجی در آنها می پردازیم:

شرکت با مسئولیت محدود LLC

LLC رایج ترین ساختار تجاری در عمان است. شرکت هایی که مایل به ثبت نام به عنوان LLC هستند باید حداقل دو سهامدار داشته باشند. در قانون جدید شرکت های تجاری حداکثر تعداد سهامداران مجاز از 40 نفر تا 50 مردم افزایش یافتند.

طبق قانون قبلی، اگر سرمایه گذار غیر عمانی بخواهد سهامدار یک شرکت عمانی LLC شود، حداقل 30 درصد سرمایه شرکت باید متعلق به یک شهروند عمانی یا یک شرکت تجاری کاملاً متعلق به آن باشد. با اجرای قانون جدید سرمایه گذاری خارجی این شرط برای برخی فعالیت ها حذف شد. همچنین شرکت های با مسئولیت محدود می توانند تا 100 درصد در اختیار شهروندان یا شرکت های شورای همکاری خلیج فارس بدون نیاز به سهامدار داخلی باشند. اگر سرمایه گذاران خارجی شهروند ایالات متحده باشند، همین امر صادق است. با این حال، اگر واحد آمریکایی سهامداران غیرآمریکایی داشته باشد، درخواست تأسیس شرکت تحت توافقنامه تجارت آزاد بین دو کشور رد خواهد شد.

شرکت ها

شرکت های سهامی می توانند در قالب SAOC خصوصی یا SAOG عمومی تشکیل شوند. مشارکت خارجی در یک شرکت تحت این ساختار – به دلیل اطلاعات اضافی و تأییدیه‌های مورد نیاز از وزارت بازرگانی و صنعت عمان – پیچیده‌تر از LLC است، اما همچنان حداقل به 30 درصد مالکیت عمانی نیاز دارد.

SAOC: شرکت های سهامی خاص هستند، این شرکت ها حداقل به سه سهامدار نیاز دارند. مانند شرکت های LLC، انتقال سهام در آنها تابع حق تقدم سهامداران است. حداقل سرمایه مورد نیاز این شرکت ها 500000 ریال عمانی (1.3 میلیون دلار) است که البته پرداخت جزئی در ابتدا کافی است. یک تابلو با حداقل سه و حداکثر 11 نفر نیز الزامی است. طبق قانون جدید شرکت‌ها، شرکت‌های SAOC اکنون می‌توانند اوراق بهادار – غیر از سهام – را به عموم عرضه کنند.

SAOG: شرکت های سهامی عام هستند و حداقل 40 درصد سهام آن ها باید عمومی شود. هر سهم باید حداقل 2 میلیون ریال (5.2 میلیون دلار) سرمایه داشته باشد. قانون جدید شرکت های تجاری بیان می کند که اگر سرمایه SAOG قبلاً به شکل قانونی دیگری در عمان وجود داشته باشد و سپس به این نوع شرکت تبدیل شود، حداقل سرمایه را می توان به یک میلیون ریال عمانی (2.6 میلیون دلار) کاهش داد. علاوه بر این، طبق اصلاحیه سال 2014 قانون شرکت های بیمه، هر شرکت بیمه ای که مایل به فعالیت در عمان است، موظف است حداقل سرمایه پرداخت شده 10 میلیون ریال عمانی (26 میلیون دلار) داشته باشد.

SOGs باید سرمایه گذاران خارجی در مؤسسات مالی را به مردم عمان توصیه کند و به طور منظم دستورالعمل هایی را صادر کند که تأثیرات الزام آور مشابه تصمیمات یا مقررات وزیران دارد. همچنین ملزم به رعایت آیین نامه حاکمیت شرکتی و آیین نامه اجرایی قانون بازار سرمایه هستند.

این شرکت ها باید حداقل پنج نفر و حداکثر 11 نفر هیئت مدیره داشته باشند که حداکثر تعداد مدیران مجاز قبلا 12 نفر بود اما طبق قانون جدید تعداد آنها باید فردی و یک سوم مدیران مستقل باشند. . SOGها همچنین باید یک حسابرس تعیین کنند.

شرکت های هلدینگ

بر اساس قانون جدید شرکت های عمان، هلدینگ شرکتی است که حداقل 51 درصد از یک شرکت تابعه را در اختیار دارد. حداقل سرمایه این نوع شرکت ها 2 میلیون ریال عمانی (5.2 میلیون دلار) می باشد. شرکت های LLC که تحت این تعریف قرار می گیرند ملزم به تبدیل شدن به شرکت سهامی هستند و باید فعالیت های خود را در اسناد تجاری و قانونی به روز کنند تا بتوانند «کار یک شرکت هلدینگ» را انجام دهند.

مشارکت

شرکت هایی که حداقل بین دو نفر تشکیل شده اند. این شرکت ها می توانند عمومی یا محدود باشند.

مشارکت عمومی: شریک در شرکت تضامنی دارای مسئولیت نامحدود است. ثبت مشارکت عمومی در مدت یک ماه پس از اجرای قرارداد مشارکت الزامی است. شریک برای انتقال سهام خود نیاز به رضایت شریک یا شریک دارد. بدیهی است در صورت فوت، از کارافتادگی یا ورشکستگی یکی از شرکاء، شرکت تضامنی قابل انحلال است، مگر اینکه سایر شرکا به اتفاق آرا بر ادامه کار توافق کنند.

شرکت تضامنی: این نوع مستلزم آن است که حداقل یکی از شرکا دارای مسئولیت نامحدود و حداقل یکی از شرکا با مسئولیت محدود به میزان سرمایه ای که آورده اند داشته باشد.

موسسات انحصاری

شهروندان عمانی و شورای همکاری خلیج فارس نیز می توانند یک ملک مستقل در عمان ایجاد کنند. حداقل سرمایه برای این شکل از کسب و کار نسبتا ناچیز، معادل 3000 ریال عمانی (7790 دلار) است و همانطور که از نام آن پیداست باید تنها یک سهامدار داشته باشد. این شرکت ها نمی توانند تحت پوشش شرکت های بزرگ باشند. در عمان، برای یک مالک انحصاری معمول است که کسب و کار خود را به LLC تبدیل کند، زیرا فرآیند تبدیل نسبتا آسان است.

آژانس های تجاری

اگر یک تامین کننده غیر عمانی بخواهد کالایی را بدون تشکیل شرکت در عمان بفروشد، می تواند یک نمایندگی تجاری برای توزیع، بازاریابی و ترویج فروش کالا ایجاد کند. سرمایه گذاران خارجی باید قبل از انعقاد قرارداد نمایندگی از مشاوره حقوقی استفاده کنند، زیرا الزاماتی وجود دارد که طبق قانون آژانس بین المللی انرژی اتمی باید رعایت شود. اگر قرارداد نمایندگی با نمایندگی ثبت شده در عمان نباشد و در وزارت بازرگانی و صنعت عمان به ثبت رسیده باشد، سرمایه گذار خارجی حق قانونی در این کشور ندارد.

شعبه ها

در مورد نهادهای غیر عمانی، دفتر شعبه تنها در صورتی می تواند تأسیس شود که شرکت مادر خارجی با یک دولت یا نهاد شبه دولتی عمانی قرارداد داشته باشد. شعبه می تواند گزینه جذابی برای یک سرمایه گذار خارجی باشد زیرا به شرکت خارجی اجازه می دهد تا 100% تجارت خود را بدون کاهش کنترل عملیات یا دارایی ها حفظ کند. لازم به ذکر است که شعبات مجاز به انجام کار بخش خصوصی نیستند و تنها هدف آنها اجرای قرارداد دولتی است. علاوه بر این، شرکت مادر خارجی موظف به ارائه تعهدی است که مسئولیت کامل آن را در قبال بدهی ها و زیان های شعبه ایجاد می کند. دلیل این امر این است که شعبه دقیقاً یک شخص حقوقی مستقل نیست، بلکه به عنوان بخشی از یک شرکت خارجی فعالیت می کند.

دفتر نمایندگی بازرگانی

از این دفاتر فقط می توان برای بازاریابی و تبلیغ محصولات یا خدمات شرکت مادر به خرده فروشان استفاده کرد، نه مستقیماً برای مصرف کنندگان. یک دفتر نمایندگی تجاری نمی تواند محصولات یا خدمات را بفروشد یا در فعالیت های تجاری دیگر شرکت کند. البته این دفاتر می توانند کارمندانی را استخدام یا پشتیبانی کنند.

سرمایه گذاری مشترک

جوینت ونچر یک تجارت غیر مشارکتی است که شخصیت حقوقی جداگانه ای ندارد. این کار از طریق قراردادی بین دو یا چند سرمایه گذار به قصد همکاری در یک تجارت مشترک انجام می شود. اگرچه این فعالیت به عنوان یک شخصیت حقوقی مستقل در نظر گرفته نمی شود، اما سرمایه گذاری های مشترک باید حساب های حسابرسی شده خود را داشته باشند و به عنوان یک شخص حقوقی مستقل مشمول مالیات می شوند. سرمایه گذاران ترجیح می دهند همکاری خود را به اشکال دیگری غیر از این شکل دهند، زیرا ممکن است مشمول مسئولیت تضامنی نامحدود باشند.

انواع شرکت در عمان انواع شرکت در عمان

.افزایش جذابیت سرمایه گذاری خارجی در عمان با تغییرات قانونی انواع شرکت ها در عمان

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Oman4All
Logo