درباره عمان

راهنمای مطالعه

در این متن اطلاعاتی درباره عمان و مردم عمان ، وضعیت جغرافیایی و همچنین استانهای این کشور و از همه مهمتر وضعیت اقتصادی کشور مذکور در اختیار شما قرار می گیرد.

عمان پادشاهی در شرق شبه جزیره عربستان ، در محل تلاقی دریای عمان و خلیج فارس است. این کشور از شرق و جنوب شرق با دریای عرب ، از شمال غربی با امارات متحده عربی و از جنوب غربی با یمن هم مرز است.

تقسیمات جمعیتی و استانی عمان

شهر مسقط ، پایتخت این کشور ، در امتداد ساحل شمالی واقع شده است و معماری مدرن و سنتی را با چشم اندازهای دریای عمان ترکیب کرده و به عنوان بندر و مرکز تجاری عمل می کند. این کشور دارای 11 استان (محافظه کار) به شرح زیر است:

 • معرفی
 • ظاهر
 • شمال باتنا
 • باتن جنوبی
 • البریمی
 • الوستا
 • شمال شرقی
 • جنوب شرقی
 • ظفار
 • مسقط
 • مسندام

شایان ذکر است این کشور 500309 کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود 4.5 میلیون نفر جمعیت دارد.

دین رسمی مردم عمان

اکثریت قریب به اتفاق عمانی ها مسلمان هستند. فرقه اسلام ، که یک گروه خوجالی معتدل است ، بیشترین طرفدار را دارد. از نظر اعتقادی و آیینی ، عبادت به اسلام سنی (شاخه اصلی اسلام) نزدیک است و اعتقاد آنها بر اساس یک امام منتخب ، هر چند موروثی نیست ، به عنوان رهبر معنوی و موقت جامعه عبادت است.

اعراب و بلوچ های غیرمذهبی در آنجا اکثرا اهل سنت هستند. در جوامع جنوبی ، جمعیت عمدتا شیعه هستند ، اگرچه تعداد کمی هندو هستند.

تقریباً همه عمانی ها مسلمان هستند و پیروان دین عبادی اکثریت جمعیت عمان را تشکیل می دهند. مسلمانان عمانی پیروان عبدالله بن عباد تمیمی هستند و در سراسر عمان پراکنده شده اند. اهل سنت عمان در ظفار ، سور و مناطق اطراف آن زندگی می کنند.

شیعیان عمان که سومین گروه مذهبی بزرگ کشور است به سه گروه اعجم ، لویتا و بهارنا تقسیم می شوند و بیشتر در سواحل داخلی و در مناطق بین مسقط و منطقه ما زندگی می کنند. عمان همچنین دارای جمعیت مسیحی است ، اما تعداد آنها کمتر از سایر گروه های مذهبی است. مسیحیان عمان در شهرهای مسقط و سلاله زندگی می کنند.

درباره عمان 1 2021 Oman4All

زبان مردم عمان

زبان رسمی کشور عربی است و عربی جدید در مدارس تدریس می شود. علاوه بر این ، تعدادی گویش عربی در این کشور صحبت می شود که برخی از آنها شبیه به گویش های دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس است ، اما بسیاری از گویش ها در زبان مناطق همسایه قابل درک نیستند. به عنوان مثال ، گیبلی ها با گویش های قدیمی تر از عربی جنوبی صحبت می کنند.

گویش های رایج عربی در عمان با بسیاری از گویش های دیگر که از زبان عربی شمالی گرفته شده اند (مانند عربی استاندارد مدرن) بسیار متفاوت است ، انگلیسی ، فارسی و اردو نیز در عمان صحبت می شود و تعدادی از سواحیلی عمانی در زنگبار صحبت می شود. در جایی دیگر در شرق آفریقا متولد شد و پس از 1970 به عمان بازگشت. زبان های مختلف آسیای جنوبی نیز در عمان صحبت می شود.

قومیت های عمان

بیش از نیمی از جمعیت عمان عرب هستند و چندین گروه بزرگ عرب در امتداد دشت ساحلی ظفر زندگی می کنند. ساکنان کوه های ظفار به عنوان جبله یا “قبیله کوه” شناخته می شوند ، آنها از نظر قومی از اعراب ساحلی متمایز هستند و تصور می شود که فرزندان افرادی از ارتفاعات یمن هستند.

با این حال ، تعداد زیادی از قبایل بلوچ که طی چند قرن گذشته از ایران و پاکستان به عمان مهاجرت کرده اند ، در نزدیکی سواحل بینه زندگی می کنند. منطقه شهری مسقط ماراس مدتهاست که محل زندگی تعداد قابل توجهی از اقوام ایرانی و تجار جنوبی آسیایی است که برخی از آنها نیز در امتداد البینا زندگی می کنند. جمعیت قابل توجه دیگر در میان عمانی ها لیتوانیایی ها هستند که اصالتاً اهل سند (در پاکستان کنونی) هستند اما قرن ها در عمان زندگی کرده اند.

درباره عمان 2 2021 Oman4All

زندگی گیاهی و جانوری عمان

بر خلاف فضای خشک و خشک خشک کشور ، قسمت شمالی یک مکان سرسبز و دلپذیر است که بین دریا و کوه ها واقع شده است. این منطقه دارای زمین و خاک حاصلخیز است که محصولات کشاورزی مختلف در آن کشت می شود ، مانند منطقه ظفار که به دلیل پرورش انگور مشهور است.

به دلیل کمبود بارندگی ، پوشش گیاهی در این کشور پراکنده است ، به جز مناطقی که توسط سیستم باستانی کانالهای آبی معروف به aflāj (مفرد: falaj) آبیاری می شوند. درختان اقاقیا بیشتر پوشش گیاهی طبیعی کشور را تشکیل می دهند و خاک آن بیشتر سنگی است.

گونه های گیاهی در پروژه حفاظت حفاظت می شوند. دولت همچنین از گونه های کمیاب حیوانات مانند پلنگ عربی ، پلنگ عربی ، آنتلوپ و لاک پشت محافظت می کند. زندگی پرندگان این کشور بسیار متنوع است و شامل گونه هایی مانند Ibis gloss ، کرکس مصری ، شاهین باربری و قزاقاز سوکوترا می شود.

منبع درآمد، صادرات و واردات عمان

مانند اکثر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ، منبع اصلی درآمد این کشور نفت است. در مقایسه با همسایگان خود ، در میانه تولید نفت قرار دارد و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نیست. کشاورزی و ماهیگیری دو منبع مهم دیگر درآمد در عمان هستند. این صنعت سابقه طولانی در صنعت گردشگری دارد و از این راه درآمد کسب می کند.

نفت تصفیه شده و گاز طبیعی بیشترین صادرات عمان را به خود اختصاص می دهد ، در حالی که واردات عمدتا شامل ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل ، کالاهای اساسی و مواد غذایی است. برخی از محصولات کشور نیز صادر می شود.

شرکای تجاری عمده آن شامل چین ، ژاپن ، عربستان سعودی ، هند و امارات متحده عربی است. عمان در سال 2000 به سازمان تجارت جهانی پیوست. این کشور از تجارت غیر کار با سایر اعضای شورای همکاری خلیج فارس و ایالات متحده سود می برد.

بر اساس گزارش بانک جهانی ، عمان یکی از بهترین کشورهایی است که از نظر اقتصادی بهبود یافته است و می تواند تجارت خود را در سال 2017 در بانک جهانی آغاز کند. این کشور از نظر سهولت راه اندازی یک کسب و کار در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس رتبه اول را دارد.

عمان چه استانهایی دارد؟

الدخلیه ، الزهیره ، البطینه شمالی ، البطینه جنوبی ، البریمی و …

زبان مردم عمان چیست؟

زبان رسمی کشور عربی است و عربی جدید در مدارس تدریس می شود. علاوه بر این ، تعدادی گویش عربی در این کشور صحبت می شود که

منابع درآمد در عمان چیست؟

عمان مانند اکثر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ، منبع اصلی درآمد است. کشاورزی و ماهیگیری دو منبع مهم دیگر درآمد در عمان هستند.

درباره عمان

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Oman4All
Logo