ساخت‌وساز کشور عمان

راهنمای مطالعه
ساخت و ساز عمان یکی از عوامل کلیدی در اقتصاد غیر نفتی عمان بوده است. عمان به سمت برنامه های خود برای بازسازی و تنوع بخشیدن به اقتصاد خود به دور از نفت پیش می رود.

در تلاش برای ایجاد زیرساخت های تجاری و صنعتی کشور ، دولت طی چند سال گذشته یک تحول اقتصادی جامع را برنامه ریزی کرده است ، از جمله سرمایه گذاری قابل توجه در بخشهای کلیدی اقتصاد مانند زیرساخت ها ، حمل و نقل ، برق ، گردشگری ، املاک و تدارکات.

از سال 2009 تا 2014 ، بازده ساختمانها و ساختمانها در عمان با 10.7 درصد از 1.23 میلیارد ریال به 2.05 میلیارد ریال افزایش یافته و سهم ثابت آن در تولید ناخالص داخلی 8.6 درصد بوده است.

در حال حاضر با پروژه های عمرانی در سراسر کشور ، پیش بینی جدید 3.4 درصد رشد را نشان می دهد و به 2.2 میلیارد ریال در سال 2016 و متعاقبا 4.9 درصد در سال 2019 می رسد.

برنامه 5 ساله عمان برای 2020-2020 ، که در اوایل سال 2016 اعلام شد ، حدود 205 میلیارد دلار برای ساخت و ساز در نظر گرفته است که نیمی از آن صرف توسعه زیرساخت ها می شود.

این طرح شامل بیش از 500 برنامه و سیاست در بخش های مختلف است که بر لزوم تنوع بخشیدن به اقتصاد عمان و استفاده بهینه از منابع تأکید می کند.

ساخت و ساز به طور خاص نقش کلیدی در چشم انداز این کشور دارای یک کشور است و برنامه هایی را در بخش هایی مانند گردشگری ، حمل و نقل و تولید ارائه می دهد.

اگرچه صنعت ساختمان سهم خود را از سرمایه گذاری خصوصی دریافت کرده است ، اما مدتهاست که برای تأمین مالی پروژه های کلیدی به بودجه دولتی متکی است.

ساخت و ساز در دقام:

یکی از پروژه های عمرانی که سرمایه های خارجی قابل توجهی را به خود جلب کرده است ، توسعه شهر بندری دقام است.

عمان و چین میلیاردها دلار در توسعه دقام ، یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی در این کشور سرمایه گذاری کرده اند.

همچنین برنامه هایی برای ساخت بندر ، کشتی سازی ، فرودگاه و مناطق ویژه اقتصادی در تلاش برای تبدیل عمان به قطب منطقه ای وجود دارد.

علاوه بر این ، عمان و چین توافقنامه ای را برای ساخت شهرک صنعتی 11.7 SQKM در منطقه ویژه اقتصادی دقام امضا کردند که شامل حدود 35 پروژه عمرانی شامل پالایشگاه نفت ، کارخانه بتن و مجتمع پتروشیمی است.

از دیگر پروژه های مهم عمان می توان به راه آهن 2.135 کیلومتری اشاره کرد که بنادر اصلی کشور ، صلاله ، سحر و دقام را به هم متصل می کند و در نهایت به سایر شبکه های راه آهن در خاورمیانه متصل می شود.ساخت‌وساز کشور عمان

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Oman4All
Logo