صادرات به عمان عمان دومین کشوری است که کالای ایرانی خریداری می کند ؟؟

راهنمای مطالعه:

اگر در مورد هزینه ارسال کالا به عمان و ارسال به عمان سوالی دارید ، صادرات به عمان ، ترخیص در عمان ، حمل و نقل به عمان ، صادرات محصول به عمان ، انتقال پول به عمان ، ارسال پول به عمان ، با ما تماس بگیرید.

آمارهای جدید از تجارت خارجی ایران نشان دهنده ورود است کشورهای جدید به لیست 20 مقصد عمده صادرات. میانمار و آفریقای جنوبی تازه واردان این لیست هستند. برزیل و ایتالیا که در پنج ماه منتهی به آگوست جزو مقاصد برتر بودند ، در این لیست قرار دارند. حذف شده اند. موضوعی که نشان دهنده ورود تجار ایرانی به بازارهای جدید است.

بزرگترین خریداران کالاهای ایرانی در نیمه اول امسال معرفی شدند. در آخرین گزارش منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت آمده است که تجار ایرانی به دنبال بازکردن بازار و هدف قرار دادن مقاصد جدید برای فروش کالاهای خود هستند. افزایش ارزش صادرات به کشورهای آفریقایی از یک سو و حضور میانمار به عنوان کشوری جدید در مجموع به 20 مقصد صادراتی از سوی دیگر ، گواه این مدعاست.

نفوذ ایران در بازارهای آفریقایی در سال 1400 رنگ دیگری به خود گرفت. همانطور که به تدریج شاهد حضور کشورهای آفریقایی در بین 20 مقصد اصلی صادرات بودیم. رشد چشمگیر صادرات به آفریقای جنوبی و غنا نشان می دهد که بازارهای آفریقا به یکی از جذاب ترین بازارها برای ایرانیان تبدیل شده است. بررسی مقاصد صادراتی ایران در 50 ماه منتهی به آگوست امسال و نیمه اول امسال نشان می دهد که میانمار و آفریقای جنوبی در مجموع توانسته اند در مجموع 20 مقصد صادراتی جایگزین برزیل و ایتالیا شوند. البته در آمار ماه های گذشته سایر کشورهای آفریقایی (ساحل عاج و الجزایر) نیز از جمله مقاصد اصلی صادراتی بودند که در رقابت با سایر کشورها از لیست 20 مقصد برتر حذف و مقاصد دیگری جایگزین آنها شد.

اما نکته نگران کننده در مورد ارقام منتشر شده در گزارش سازمان توسعه تجارت ، سهم بالای این 20 کشور در ارزش کل صادرات در نیمه اول سال 1400 است. صادرات ایران به 20 مقصد اول 92.6 درصد از کل صادرات را به خود اختصاص داده است. کل صادرات در نیمه اول ، نشان دهنده عدم تنوع در مقاصد صادراتی است. این موضوعی است که فعالان اقتصادی از آن به عنوان یکی از تهدیدهای صادراتی کشور یاد می کنند. علاوه بر این ، بیشترین تمرکز صادرات بر 10 مقصد برتر است که بیش از 85 درصد از ارزش کل صادرات ایران را تشکیل می دهند.

20 مقصد صادراتی در نیمه اول

بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت ، 20 مقصد برتر صادراتی کشور توانسته اند 92.6 درصد از کل صادرات را در نیمه اول به خود اختصاص دهند. ارزش صادرات به این کشورها با افزایش 60.8 درصدی به 20 میلیارد و 199 میلیون دلار رسید و وزن کالاهای صادر شده به این 20 مقصد نیز با افزایش 31.9 درصدی به 54 میلیون و 668 هزار تن رسید.

این گزارش می افزاید: “10 کشور برتر صادر کننده 85.3 درصد از سهم ارزش کل صادرات را در این مدت به خود اختصاص داده اند.”

چین مهمترین و استراتژیک ترین شریک تجاری ایران و مقصد اصلی صادرات این کشور در نیمه اول است. صادرات به چین از نظر ارزش 77 درصد و از نظر وزنی 13 درصد رشد کرد و سهم این کشور از کل صادرات در 6 ماهه نخست امسال به 30.1 درصد رسید.

در این گزارش آمده است: یکی از دلایل مهم رشد مثبت و تغییرات ارزش رشد صادرات ایران به چین و واردات ایران از آن کشور عزم مقامات عالی رتبه دو کشور برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه است. گفت. البته افزایش صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی به دلیل افزایش قدرت خرید طبقه متوسط ​​چین و الزامات اجرای پروتکل های گیاهی و آبزیان از دیگر دلایل این رشد است. یکی دیگر از عوامل م theثر بر افزایش حجم تجارت بین دو کشور ، رشد اقتصادی چین در شش ماهه اول سال 2021 است. »

عراق دومین مقصد صادراتی این کشور در نیمه اول است و 17.6 درصد از کل صادرات را به خود اختصاص داده است. صادرات ایران به عراق نسبت به مدت مشابه سال گذشته 29 درصد از نظر ارزش و 49 درصد از نظر وزنی رشد داشته است.

صادرات به ترکیه 247 درصد از نظر ارزش و 396 درصد از نظر وزن افزایش یافته است و سهم این کشور از کل صادرات در این دوره 10.6 درصد ثبت شده است. اقلام اصلی صادرات ایران به ترکیه در 6 ماهه اول 1400 عبارتند از: آلومینیوم بلا استفاده ، بدون روکش ، روی حاوی 99.95 تا 99.99 درصد وزن ، اوره حتی در آب حل شده ، قطعات کاتد و مس کاتد ، مس تصفیه شده منسوجات ، جواهرات ، جواهرات ، صنایع دستی تزئینی ، فیلم درجه پلی اتیلن با وزن مخصوص (چگالی) کمتر از 94٪ ، اتیلن گلیکول ، سوسپانسیون وینیل پلی کلرید ، هندوانه تازه.

در این گزارش آمده است که دلیل اصلی افزایش ارزش صادرات ایران به ترکیه در پنج ماهه نخست امسال بازگشایی مرزهای مشترک با ترکیه است که در مدت مشابه سال گذشته به مدت 103 روز مرز رسمی بین ایران و ترکیه به دلیل کنترل ویروس کووید -19. مسدود شد.

پیش بینی می شود که در صورت تکمیل واکسیناسیون دوز دوم در هر دو کشور و تردد مسافران آغاز شود ، این امر منجر به عادی شدن تجارت بین دو کشور و از سرگیری تجارت می شود.

امارات متحده عربی چهارمین مقصد صادراتی ایران در نیمه اول امسال است که 10.3 درصد از کل صادرات را به خود اختصاص داده است. صادرات به این کشور اگرچه از نظر ارزش 16 درصد رشد داشته اما از نظر وزنی 18 درصد کاهش یافته است.

سهم 4.6 درصدی صادرات افغانستان در شش ماه نخست امسال کشور همسایه را در رتبه پنجم قرار داده است ، اما صادرات به این کشور از نظر ارزش و وزن 10 و 25 درصد کاهش یافته است. در واقع ، افغانستان یک کشور وارد کننده است و صادرات آن محدود به محصولات کشاورزی و تولید محصولات دامی و مواد معدنی است. با توجه به تغییرات در رأس هرم دولت افغانستان و حضور نیروهای طالبان در آن کشور و درگیری و مسائل امنیتی به وجود آمده ، شرایط اقتصادی و تجاری این کشور و در نتیجه روابط تجاری با جهان و به ویژه کشورهای همسایه قطعاً تحت تأثیر قرار می گیرد

همچنین به دلیل شرایط و احتیاط تجار ، صادرات به افغانستان در ماه های آینده کاهش می یابد. مهمترین اقلام صادراتی به افغانستان شامل مصالح ساختمانی به ویژه سنگ و گچ ، فرش ، تجهیزات ساخت کابل ، سیم و سیم ، مواد غذایی مانند شیرینی ، نان ، رب گوجه فرنگی و غیره ، لوازم الکترونیکی و مواد شوینده است.

هند و پاکستان به ترتیب ششمین و هفتمین مقصد صادرات بزرگ هستند. در نیمه اول سال جاری ، هندی ها توانستند 3.8 درصد از کل صادرات ایران را در این مدت به خود اختصاص دهند. فروش کالا به هند 115 درصد از نظر ارزش و 37 درصد از نظر وزن نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است: “بهبود وضعیت اقتصادی هند (پس از دوره طولانی رکود در هند به دلیل شیوع ویروس کرونا) تأثیر مثبتی بر افزایش صادرات ایران به هند داشته است.”

در همان زمان ، پاکستان با سهم 2.5 درصد و رشد ارزش 38 درصد و رشد وزنی 40 درصد در رتبه بعدی قرار دارد. بر اساس این گزارش ، “یکی از دلایل افزایش صادرات ، بهبود روابط سیاسی و روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور و چارچوب های قانونی و مقررات بهتر در اجرای توافقات تجاری ترجیحی و همگرایی بین سازمان توسعه تجارت است. و دستگاههای اجرایی مربوطه. ” “معدن و تجارت در استان سیستان و بلوچستان ، اتاق مشترک ایران و پاکستان و اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی به منظور تسهیل و رفع موانع تجارت با پاکستان اشاره شد.” هشتمین مقصد عمده صادراتی ایران ، اندونزی با سهم 2.3 درصدی از کل صادرات ایران در نیمه اول امسال است. صادرات به این کشور از نظر ارزش 118 درصد و از نظر وزن 143 درصد افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است: از جمله دلایل افزایش صادرات به اندونزی ، افزایش صادرات محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد به میزان 53 میلیون دلار و همچنین کربنات دی سدیم به میزان 40 میلیون دلار است.

تایلند با سهم 2.2 درصدی از کل ارزش صادرات 6 ماهه کشور ، نهمین مقصد صادراتی بزرگ ایران است که رشد ارزشی 161 درصد و رشد وزنی 48 درصد را تجربه کرده است. از جمله دلایل افزایش صادرات به تایلند افزایش صادرات محصولات نیمه تمام آهن و فولاد به میزان 170 میلیون دلار ، افزایش صادرات شمش آهن و فولاد به میزان 2 میلیون دلار و افزایش صادرات غیر فلزات آهنی 1 میلیون دلار

عمان همچنین دهمین خریدار بزرگ کالاهای ایرانی است که 1.3 درصد از کل صادرات را در نیمه اول به خود اختصاص داده است. صادرات به این کشور از نظر ارزش 663 درصد و از نظر وزنی 411 درصد رشد داشته است.

روسیه با سهم 1.2 درصدی یازدهمین مقصد صادراتی بزرگ در نیمه اول سال جاری میلادی است. صادرات به این کشور 80 درصد از نظر وزنی و 34 درصد از نظر ارزش افزایش یافته است. غنا و ازبکستان دوازدهم و سیزدهمین مقصد صادراتی ایران در این دوره هستند که 1 درصد از ارزش کل صادرات را در نیمه اول به خود اختصاص داده اند. صادرات به غنا در شش ماه منتهی به سپتامبر سال جاری 391 درصد از نظر ارزش و 1899 درصد از نظر وزن افزایش یافته است. صادرات به ازبکستان 327 درصد از نظر ارزش و 437 درصد از نظر وزنی افزایش یافته است.

صادرات کالا به جمهوری آذربایجان در نیمه نخست امسال 0.8 درصد از ارزش کل صادرات این کشور را در این دوره به خود اختصاص داده و این کشور چهاردهمین مقصد صادراتی ایران شده است. صادرات به این کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 25 درصدی و رشد وزنی 22 درصدی را تجربه کرده است.

ارمنستان و ترکمنستان پانزدهم و شانزدهمین مقصد صادراتی بزرگ در نیمه اول امسال هستند که 0.7 درصد از کل صادرات این کشور را به خود اختصاص داده اند. صادرات کالا به ارمنستان 63 درصد از نظر ارزش و 23 درصد از نظر وزنی افزایش یافته است. همچنین ارزش صادرات به ترکمنستان در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل 194 درصد و وزن این کالاها 217 درصد افزایش یافته است.

آلمان با سهم 0.6 درصد از ارزش کل صادرات ایران در نیمه اول هفدهمین مقصد صادراتی است و صادرات کالا به این کشور 40 درصد افزایش ارزش و 120 درصد افزایش وزن را به ثبت رسانده است.

در عین حال ، میانمار (برمه) برای اولین بار از جمله مقاصد اصلی صادراتی بود و توانست 0.5 درصد از کل صادرات ایران را در نیمه اول به خود اختصاص دهد و در این دوره هجدهمین مقصد صادراتی ایران شود. صادرات به این کشور از نظر وزنی 77 درصد افزایش یافته است ، اما وزن کالاهای صادر شده به این کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته 50 درصد کاهش داشته است. میانمار یکی از کشورهای جدید در بازار هدف صادراتی ایران است و چشم انداز رشد صادرات بسیار مطلوبی برای تجار ایرانی دارد.

عمده صادرات ایران به میانمار عبارت است از: شمش و میلگرد فولادی ، کود اوره و قیر. البته زمینه صادرات کالاهای پتروشیمی ، محصولات کشاورزی و مواد غذایی ایران از جمله انواع آجیل و میوه های تازه به آن کشور وجود دارد.

آفریقای جنوبی و سوریه هر کدام نیم درصد از کل صادرات شش ماهه ایران را به خود اختصاص داده اند و به ترتیب رتبه های 19 و 20 را به خود اختصاص داده اند ، اما رشد چشمگیر صادرات به آفریقای جنوبی (489 درصد) و افزایش قابل توجه وزن کالاهای صادر شده به این کشور (242). درصد) نشان می دهد که ایران قصد نفوذ به کشورهای آفریقایی را دارد. این کشور در نیمه اول امسال در بین 20 مقصد صادراتی ایران قرار دارد. صادرات به سوریه نیز 60 درصد از نظر ارزش و 2 درصد از نظر وزنی افزایش یافته است.

صادرات به عمان صادرات به عمان صادرات به عمان

صادرات به عمان عمان دومین کشوری است که کالای ایرانی خریداری می کند ؟؟

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Oman4All
Logo