مهاجرت به عمان | شرایط اخذ اقامت عمان برای ایرانیان 2021

مهاجرت به عمان و بررسی راه های آن

مهاجرت به عمان ، شرایط مهاجرت به کشور عمان از طریق کار، تحصیل، تولد، ازدواج و پناهندگی را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. آیا مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی ممکن است؟ مهاجرت به عمان برای هنرمندان موفق چه شرایطی دارد؟ هزینه مهاجرت به عمان به چه صورت است؟ آیا اخذ تابعیت کشور عمان برای مهاجران ممکن است؟ با پیشرفت روز افزون کشورهای واقع در شبه جزیره عربستان، افراد بسیاری متقاضی مهاجرت به این کشورها و همچنین مهاجرت به عمان شده اند. به همین دلیل بر آن شدیم تا با تهیه این مقاله به این دست سوالات شما پاسخ دهیم. امید است بتوانیم با این مقاله کهتهیه شده است به سوالات شما در باب مهاجرت به عمان پاسخ دهیم. در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره برای مهاجرت، شما می توانید با موسسه تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسانی مجرب در زمینه مهاجرت به کشور عمان بهره مند شوید.

در بخش دیدگاه ها نیز می توانید سوالات خود را مطرح نمایید و در زمانی کوتاه پاسخ بگیرید.

شما میتوانید از طریق بالای سایت با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

مهاجرت به عمان و شرایط عمومی آن

کشور عمان کشوری پادشاهی واقع در شبه جزیره عربستان می باشد. این کشور از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان منتهی شده و از جنوب با کشور یمن و از غرب با عربستان سعودی و امارت متحده عربی و ایران همسایه است. مرز عمان با عربستان سعودی و امارت متحده عربی مرز زمینی می باشد، اما کشور عمان با کشور ایران مرز دریایی دارد و دریای عمان بین این دو کشور قرار گرفته است. پایتخت و بزرگترین شهر عمان شهر مسقط و زبان رسمی مردم این کشور عربی است اما می توان گفت که زبان دوم این کشور انگلیسی است و اکثر مردم این کشور به آن مسلط هستند. نوع حکومت کشور عمان سلطنت مطلقه است و فرمانروایی آن پادشاهی بی چون و چراست اما پارلمان نیز در این کشور نقش اندکی در قانون گذاری و بازرسی دارد. جمعیت کشور عمان در آخرین سرشماری ها 4 میلیون و 656 هزار نفر تخمین زده شده است. واحد پول این کشور نیز ريال عمان می باشد که سرمایه گذاری ها و خرید و فروش ها در این کشور با این واحد پول انجام می گردد. در ادامه این مقاله شرایط و نکات مربوط به مهاجرت به عمان و راه های مهاجرت به این کشور را با هم بررسی خواهیم کرد.

چارت ها مهاجرت به عمان

مهاجرت به عمان از طریق کار

متقاضیان برای کار در عمان حتما باید دارای پیشنهاد شغلی از سوی یک صاحب کار یا یک کمپانی عمانی باشند تا بتوانند با در دست داشتن آن به سفارت این کشور درخواست ویزای کاری بدهند. تا زمانی که افراد ویزای کاری عمان را نداشته باشند امکان کار در عمان را  نخواهند داشت. متقاضیان اخذ ویزای کار عمان باید با یک ایمیل به کارفرما و با ارسال مدارک و رزمه تحصیلی و کاری خود، به صاحب کار عمانی اثبات کنند کارگری متخصص و ماهر هستند. اگر صاحب کار نیز قصد داشته باشد تا برای متقاضی غیر عمانی یک پیشنهاد شغلی بفرستد ابتدا باید از داره کار و اداره پلیس کشور عمان تایید دعوت نامه شغلی بگیرد و سپس اقدام به استخدام فرد کند. از شرایط استخدام و مهاجرت کاری به عمان داشتن سن 21 تا 60 سال و تسلط به زبان انگلیسی یا عربی می باشد.

سیاست های استخدامی عمان نیز برای افراد غیر عمانی بسیار سخت بوده و محدودیت های زیادی دارد. علت این محدودیت های استخدامی این است که شرکت ها و کمپانی ها در وهله اول اقدام به استخدام افراد عمانی بکنند. همچنین در مهاجرت به عمان از طریق ویزای کاری به این نکته توجه داشته باشید که میزان حقوق پرداختی به کارگران در عمان نسبت به دیگر کشور ها از جمله آمریکا پایین بوده و اگر شما متقاضی مهاجرت به این کشور هستید بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که سطح زندگی در عمان به نسبت زندگی در دیگرکشورهای اروپایی پایین تر می باشد ولی به طور کلی عمان سکوی پرتاب خوبی برای مهاجرت به اروپاست. در انتهای این بخش، نرخ بیکاری عمان در سال های اخیر را می توانید مشاهده نمایید:

تحصیل پزشکی عمان 2 مهاجرت به عمان

تحصیل در کشور عمان یکی از راه های مهاجرت به عمان می باشد. تحصیل در عمان تا پایان دوره متوسطه رایگان بوده و نکته قابل توجه این است که تحصیل در عمان در هیچ مقطعی اجباری نیست. دولت کشور عمان برنامه های گسترده ای برای مبارزه با بی سوادی در بزرگسالان در نظر گرفته است و به کمک آن ها قصد دارد نرخ بی سوادی در بزرگسالان که در این کشور بسیار بالا بوده است را کاهش دهد. همچنین تنها دانشگاه ملی عمان در نزدیکی شهر مسقط است که دانشگاه سلطان قابوس نام دارد. در جدول زیر چند دانشگاه دیگر در عمان را به همراه رتبه های آنان برای شما قرار داده ایم.

رتبه دانشگاه نام دانشگاه محل دانشگاه
1 دانشگاه سلطان قابوس مسقط
2 کالج خاورمیانه مسقط
3 دانشگاه آلمانی فناوری در عمان العطیبه
4 دانشگاه نزوی نزوی
5 کالج خلیج الخویر
6 کالج عالی تکنولوژی مسقط
7 دانشگاه صحار صحار
8 کالج مهندسی کالدونین سیب
9 کالج معجن رئوی
10 کالج فناوری شناص شناص

اخذ ویزای تحصیلی کشور عمان برای مهاجرت به عمان به هزینه های خاصی نیاز دارد. به طور کلی هزینه تحصیل در عمان بالا است و به ویژه اگر مهاجر چند فرزند داشته باشد شرایط برای او بسیار سخت می شود. همچنین آموزش رایگان برای خارجیان در کشور عمان مهیا نیست و در بسیاری از مدارس هزینه تحصیل باید قبل از شروع سال تحصیلی یا به عبارتی قبل از شروع ترم پرداخت شود.

مهاجرت به عمان از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه های پر تقاضا جهت مهاجرت به عمان، سرمایه گذاری در این کشور است. به طور کلی مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در عمان به 3 شکل انجام می شود که عبارتند از:

 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی و خرید اوراق قرضه و سهام

که البته بهترین روش برای سرمایه گذاری و مهاجرت به عمان ثبت شرکت در عمان می باشد که اطلاعات مربوط به آن را می توانید در مقاله سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در عمان پیدا کنید. اما به طور کلی سرمایه گذاری در کشور عمان و مهاجرت به عمان از این طریق کاری هوشمندانه است، زیرا کشور عمان به دلیل برخی عوامل فضای مناسبی برای سرمایه گذاری دارد. این عوامل عبارتند از:

 • موقعیت جغرافیایی عمان

  در کشور عمان 1.700 کیلومتر مرز ساحلی که یکی از مهم ترین مسیرهای تجارت دریایی می باشد موجب شده تجار زیادی برای ملاقات های کاری خود به این کشور بیایند و همچنین مرز آبی کشور عمان مسیر بین خلیج فارس و اقیانس هند است و همین موضوع باعث شده تاجران زیادی از آسیا و آفریقا برای تجارت به این کشور بیایند و کسب و کار اقتصادی خود را توسعه بخشند.

 • منابع طبیعی

  اکتشاف نفت موجب رشد اقتصادی عمان شده و قیمت بالای فروش نفت در سال های اخیر کمک شایانی به ذخایر خارجی عمان و بودجه مالی این کشور کرده است.

 • در حال توسعه بودن اقتصاد کشور عمان

  در سال های اخیر در کشور عمان اقتصاد به شدت رشد کرده است و دستاورد های فوق العاده ای چون ساخت بزرگراه، بیمارستان های مدرن و دانشگاه ها در این کشور رخ داده است. همچنین با رشد صنعت گردشگری در عمان در سال های اخیر و سود کلانی که از این راه به دست آمده اقتصاد عمان رشد چشمگیری داشته است.

 • پشتیبانی کردن دولت کشور عمان برای توسعه کسب و کارهای جدید

  یکی از سیاست هایی که دولت عمان برای رشد اقتصاد کشور خود در نظر گرفته پشتیبانی و کمک به افرادی است که قصد دارند کسب و کار خود را توسعه دهند. دولت عمان قصد دارد تا از این طریق و با جذب سرمایه گذار به اهداف اقتصادی خود برسد.

 • روابط مثبت عمان با همسایگان

  عمان در سال های اخیر تلاش کرده با همسایگان خود روابط مثبتی داشته باشد تا از این طریق کسب و کار اقتصای خود را توسعه دهد و سرمایه گذارانی از سرتا سر جهان به دست آورد.

با توجه به تمام مواردی که گفتیم سرمایه گذاری در عمان کار هوشمندانه ایست، اما اگر شما متقاضی سرمایه گذاری و مهاجرت به عمان هستید باید توجه داشته باشید که شما شاید بتوانید با مبلغ سرمایه گذاری خود به جای سرمایه گذاری در عمان، در کشورهای اروپایی سرمایه گذاری کنید و با توجه به اینکه عمان مهاجر پذیر نبوده و نیست و اخذ اقامت دائم در این کشور به شدت مشکل می باشد، با سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی بتوانید اقامت دائم آن کشور در اروپا را نیز کسب کنید. با این وجود بهتر است اگر قصد سرمایه گذاری در عمان را دارید حتما با وکیل امور مهاجرت ماهری در این زمینه صحبت نمایید و تمامی نکات مثبت و منفی این کار را مد نظر قرار دهید.

مهاجرت به عمان و اخذ تابعیت از طریق تولد

از دیگر راه های مهاجرت به یک کشور و اخذ پاسپورت و اقامت آن تولد در یک کشور می باشد که این قانون دربرخی از کشور ها رواج دارد و برای کودکی که در یک کشور متولد می شود امتیازاتی در نظر گرفته می شود اما در کشور عمان قانون سیستم خون حاکم است و اخذ پاسپورت و تابعیت تنها از طریق تولد در این کشور ممکن نمی باشد بلکه تنها در صورتی به کودک متولد شده در کشور عمان تابعیت این کشور داده می شود که یکی از والدین کودک و ترجیحا پدر آن کودک فردی عمانی باشد یا اصلا والدین کودک نامعلوم بوده و کودک بدون هیچ گونه تابعیتی باشد. یکی از شرایط مربوط به این بخش، شرایط مربوط به فرزند خواندگی است که به طور کل سرپرستی گرفتن کودکی غیر عمانی توسط پدر و مادری عمانی تابعیت این کشور را برای کودک فراهم می نماید. این مقاله توسط کارشناسان ما تهیه شده و هرگونه کپی از آن غیرمجاز می باشد.

مهاجرت به عمان از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به عمان ازدواج می باشد به این صورت که اگر زنی تصمیم به ازدواج با یک مرد عمانی بگیرد، اگر برخی شرایط محقق شود این امکان وجود دارد که زن بتواند اجازه شهروندی کشور عمان را داشته باشد. این شرایط عبارتند از:

 • اثبات علاقه بین دو طرف
 • داشتن تمکن مالی از طرف فرد عمانی
 • تسلط به زبان عربی
 • با شوهر خود به مدت 10 سال در عمان زندگی کرده باشد
 • جرمی مرتکب نشده باشد و دارای نام نیکی باشد
 • فرزند پسری به دنیا بیاورد
 • ازدواج آن ها با اجازه وزارتخانه کشور عمان صورت گرفته باشد

همچنین زنی که همسر عمانی وی فوت شده یا از او طلاق گرفته است در صورت داشتن شرایط ذکر شده و عدم ازدواج مجدد با فردی غیر عمانی می تواند تابعیت این کشور را دریافت نماید. از آن جا که این موضوع، موضوعی حساس و حقوقی است بهتر است حتما با وکیل ماهر به این امور مشاوره کنید و شرایط خود را با او درمیان بگذارید.

مهاجرت به عمان از طریق پناهندگی

 • مؤسسه ما، هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد. این مطلب صرفاً جهت بالا بردن اطلاعات شما و اطلاع رسانی در خصوص خطرات و نکات مهم پناهندگی به عرض شما می رسد.

یکی دیگر از راه های مهاجرت به عمان پناهندگی کشور عمان می باشد که این روش به علت خطراتی که دارد به هیچ عنوان به شما توصیه نمی شود و تنها برای اطلاعات بیشتر شما، درباره این موضوع توضیحاتی ارائه خواهیم کرد. به طور کلی پناهنده به فردی اطلاق می شود که به دلایل سیاسی، اجتماعی، نژادی، مذهبی و غیره از بازگشت به کشور خود ترس دارد. عبور غیرقانونی از مرزها تبعات و خطرات جانی و مالی زیادی برای افراد در پی دارد و حتی بعد از ورود به کشور موردنظر با توجه به شرایط نامساعد کمپ های تهیه شده برای پناهندگان تجربه تلخ و خطرناکی برای شما رقم خواهد خورد. جمعیت پناهندگان به کشور عمان در سال های اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است. همچنین پناهندگان به عمان تا زمانی که هنوز وضعیت پناهندگی مشخصی نیافته اند اجازه کار در کشور عمان و در هیچ کشور دیگری را ندارند و این موضوع زندگی را برای افراد متقاضی پناهندگی بسیار سخت خواهد کرد.

مهاجرت به عمان برای هنرمندان و افراد فوق موفق

مهاجرت به عمان برای هنرمندان و افراد فوق موفق به شکلی که در کشور هایی مانند:اتریش و آمریکا و نیوزیلند امکان پذیر است، رایج نیست. در حقیقت، عمان در برخورد با متقاضیانی که می خواهند اقامت عمان را با مزایایی مانند هنرمند و یا بسیار موفق بودن بدست آورند، تدبیر خاصی را نیاندیشیده است و مقررات مهاجرتی خاصی برای آنها در نظر نگرفته است. هنرمندانی که قصد شرکت در رخداد ها و نمایشگاه های بین المللی (event) در عمان را دارند می باسیت برای ویزای توریستی عمان اقدام نمایند. در روند صدور ویزای توریستی برای هنرمندان مواردی از قبیل سابقه شرکت در نمایشگاه مربوطه، پیشینه سفر خارجی در پاسپورت و نامه نگاری های آنها این افراد را قادر خواهد ساخت تا اقامت عمان را حتی برای مدتی کوتاه و کمتر از یک سال اخذ کنند. علاقه مندان به مهاجرت هنرمندان می توانند شرایط اخذ ویزای هنرمندان اتریش را در وب سایت مطالعه نمایند.

مهاجرت به عمان و هزینه های زندگی در عمان

برای مهاجرت به هر کشوری یکی از مهم ترین عوامل هایی که بر تصمیم ما نقش دارند هزینه های زندگی در آن کشور است در نتیجه برای بررسی مهاجرت به عمان باید هزینه های زندگی در این کشور را بررسی کنیم تا بتوانیم تصمیم بهتری بگیریم. به طور کلی هزینه های زندگی در عمان نسبت به زندگی در دیگر کشور های شورای خلیج فارس معقولانه تر است. همچنین در این کشور درآمد معاف از مالیات می باشد. هزینه های زندگی در شهر مسقط که پایتخت و بزرگترین شهر عمان محسوب می شود گران تر از دیگر شهر های عمان است اما باید به این نکته توجه داشت که زندگی در دیگر شهرهای عمان انتخاب های محدودی دارد. در جدول های زیر هزینه های زندگی در عمان را برای اطلاع شما قرار داده ایم.

هزینه های مسکن اجاره ماهیانه به ریال عمان
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 223.43 ریال
آپارتمان یک خوابه در خارج از شهر 162.12 ریال
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 393.33 ریال
اپارتمان سه خوابه در خارج از شهر 275.51 ریال
هزینه های غذا و نوشیدنی قیمت به ریال عمان
1 لیتر شیر 0.62 ریال
کاپوچینو 1.76 ریال
کوکا یا پپسی 0.22 ریال
یک کیلو موز 0.62 ریال
یک قرص نان 0.43 ريال
هزینه های حمل و نقل قیمت به ريال عمان
وسایل حمل و نقل عمومی(بلیط تک سفره) 0.30 ريال
هر لیتر بنزین یا گازوئیل 0.22 ريال

مهاجرت به عمان و اخذ تابعیت عمان

همان طور که در قسمت های قبلی مقاله ذکر کردیم، راه های متفاوتی برای اخذ پاسپورت و تابعیت کشور عمان بعد از مهاجرت به عمان وجود دارد. یکی از نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که در کشور عمان قوانین مهاجرتی و سیستم حاکم بر این کشور، قانون سیستم خون می باشد که طبق آن به نوزاد متولد شده در خاک عمان تابعیت داده نمی شود و همچنین پدر و مادر غیر عمانی او نیز تابعیت این کشور را دریافت نمی کنند. همچنین تحصیل در کشور عمان تنها زمانی منجر به اخذ تابعیت این کشور می شود که دانشجو پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های عمان، شروع به جستجوی کار در این کشور کند و پس از یافتن کار ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نماید. فرد متقاضی بعد از چندین سال کار کردن در این کشور،اگر شرایط لازم داشته باشد می تواند برای اقامت دائم و سپس اخذ تابعیت و پاسپورت کشور عمان درخواست دهد.

درباره اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری در عمان نیز باید به این نکته اشاره کرد کهکشور عمان شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری دارد و می تواند مقصد مناسبی برای سرمایه شما باشد اما اگر قصد دارید با سرمایه گذاری در کشورهای دیگر اقامت آن ها را کسب نمایید، عمان به علت سخت گیری هایی که برای اقامت دارد و مهاجر پذیر نبودن این کشور گزینه مناسبی برای شما نیست و بهتر است دیگر کشور ها را برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت از این طریق بررسی نمایید. به طور کلی کشور عمان از آن دسته کشور هاییست که روند اخذ اقامت پیچید و دشواری دارد و به راحتی به هیچکس اجازه تابعیت در این کشور را نمی دهد. بنابراین برای دریافت پاسپورت و اخذ تابعیت این کشور حتما باید از راهنمایی های وکیل ماهر به امور مهاجرت به این کشور بهره ببرید تا بتوانید به هدف خود یعنی مهاجرت به عمان و اخذ تابعیت این کشور برسید.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه شرایط اقامت در عمان

کشور عمان برای زندگی و اخذ اقامت چه شرایطی دارد؟

شما می توانید از روش هایی همچون تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ازدواج با شهروند عمانی، اقامت این کشور را کسب کنید و در عمان زندگی کنید.

هزینه مهاجرت به عمان در کدام روش کمتر است؟

اخذ ویزای کار عموماً هزینه کمتری دارد و از آنجایی که حقوق دریافت می کنید، هزینه پرداختی با سرعت بیشتری به شما باز می گردد.

آیا اقامت عمان از طریق خرید ملک قابل کسب است؟

خیر، از طریق خرید ملک در عمان نمی توان اقامت این کشور را کسب کرد. در کشور هایی همچون قبرس، اسپانیا و پرتغال می توانید با خرید ملک اقامت بگیرید.

زندگی در عمان چگونه است؟

عمان یکی از کشورهای زیبا در دنیا است که اگر به هوای گرم علاقه دارید می تواند کشور دوست داشتنی برای شما باشد. هزینه زندگی در عمان نسبت به سایر کشورهای حوزه خلیج فارس کمتر است. 

مهاجرت به عمان و سخن پایانی

مهاجرت به عمان، شرایط مهاجرت از طریق کار، تحصیل، تولد، ازدواج، پناهندگی و سرمایه گذاری در عمان را در این مقاله بررسی کردیم. همچنین شرایط اخذ اقامت کشور عمان را از طریق مهاجرت به عمان برای شما توضیح دادیم. امید است توانسته باشیم با تهیه این مقاله به سوالات شما درباره مهاجرت به عمان و شرایط و راه های آن توضیح داده باشیم. همان گونه که در مقاله هم به آن پرداختیم عمان کشور مناسبی برای سرمایه گذاری میباشد اما برای اخذ تابعیت قوانین سخت گیرانه ای دارد و به راحتی اجازه اقامت به افراد نمی دهد به همین دلیل شاید بهتر باشد ابتدا رزومه خود را با شرایط مهاجرت دیگر کشور ها مقایسه کنید تا بتوانید مقصد مناسب تری پیدا کنید تا بتوانید در آن کشور تابعیت را نیز اخذ کنید. در صورت نیاز به هر گونه اطلاعات بیشتر شما می توانید به دیگر مقاله های سایت  مراجعه نمایید و یا با تماس با شماره تلفن های موسسه از مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان خبره در زمینه امور مهاجرتی از جمله مهاجرت به عمان بهره مند شوید. همچنین شما می توانید نظرات یا سوالات خود را در پایین این مقاله بنویسید یا در قسمت سوالات مهاجران در سایت بپرسید. همکاران ما در اسرع وقت به آن ها پاسخ خواهند داد.

مهاجرت به عمان

Oman4All
Logo