پادشاهی عمان از آغاز تا کنون

راهنمای مطالعه
در این مقاله ، ما سعی می کنیم اطلاعات کاملی در مورد پادشاهی عمان و سلاطین این کشور از گذشته تا به امروز برای شما بنویسیم ، ما را تا انتهای مقاله ما دنبال کنید:

از قرن هفدهم میلادی عمان پادشاهی مستقل بود و تا امروز ادامه دارد. بر اساس اسناد ، اوج قدرت عمان در قرن 19 تعیین شد. در طول قرن بیستم ، این کشور به تدریج ضعیف شد و تحت تأثیر پادشاهی بریتانیای کبیر قرار گرفت ، اما هرگز به طور رسمی بخشی از آن قدرت نشد.

عمان دارای روابط نظامی و سیاسی گسترده ای با ایالات متحده و همچنین پادشاهی بریتانیای کبیر است ، اما علاوه بر این روابط ، سیاست خارجی و آزادی مستقل را نیز دنبال کرده است. دولت بدون تردید بر پادشاهی استوار است ، اما پارلمان نیز نقش قانونگذاری یا بازرسی کمی دارد.

تاریخ عمان

به گفته کارشناسان و اسناد موجود ، تاریخ عمان به هزاره دوازدهم قبل از میلاد و پایان عصر یخبندان باز می گردد. در آن زمان ، عمان سرزمینی سبز ، حاصلخیز ، حاصلخیز و پر برکت بود. حفاری های مختلفی در این سرزمین باستانی انجام شد که منجر به کشف گورستان هایی در استان باری در منطقه ظهیرا ، استان ایبرا در منطقه شرقی ، ماهوت در منطقه مرکزی ، نازوی در داخلی و دیگر مناطق پادشاهی عمان ، به ویژه مناطق ساحلی.

بقایای این حفاری ها نشان می دهد که عمان روابط تجاری گسترده ای با هند ، مدیترانه و دیگر تمدن های شبه جزیره عربستان داشته است. در قرن ششم پیش از میلاد ، سپاهیان ایرانی (550-530 پیش از میلاد) عمان را فتح کردند و آن را تحت سلطه خود درآوردند.

تاریخ تحولات عمان نشان می دهد که منطقه عمان در زمان حکومت ساسانیان از سالها (610-226 م) و همچنین یمن تحت سلطه امپراتوری ساسانی بود.

در آخرین روزهای قرن سوم و آغاز قرن دوم پیش از میلاد ، سد مأریب در کشور صبا تخریب شد و پس از آن شورش اجتماعی و تظاهرات اقتصادی آغاز شد و مردم صبا در نقاط مختلف و پراکنده شدند. در همان زمان قبیله بزرگی به نام بنی عضد وارد عمان شد. با این مهاجرت ، قبیله بنی عضد به رهبری رهبر بزرگ قبیله خود ملک بن فهم العضدی وارد عمان شدند.

پس از استقرار قبیله در عمان برای مدتی ، جنگ مسلحانه ای را با قبایل خارجی که در عمان بودند آغاز کرد و در مدت کوتاهی بنی عضد توانست همه خارجیان را از عمان بیرون کرده و در عمان امنیت ایجاد کند ، بنابراین اولین عرب ایالت در عمان تاسیس شد یکی از مهمترین جنگهای این قبیله ، نبرد با ایرانیان مقیم عمان بود که به نبرد سالوت معروف است.

قبیله بنی عضد با پادشاهانی به نام الجلندی معروف شد و سلسله پادشاهان الجلندی در طول تاریخ عمان مشهور بوده است. در دوران سلطنت الجلندی ها ، یعنی در زمان حکومت جیفر الجلندی و برادرش عبدالجلندی ، اسلام وارد عمان شد. پادشاه عمان در آن زمان به اسلام گروید و مردم عمان با دین اسلام متحد شدند و از آن پس عمان یکی از دژهای بزرگ اسلام و یکی از مدافعان اسلام در جنگ یامامه (یا جنگهای رادا).

در اواسط قرن ششم هجری قمری ، بنی نبهان منطقه داخلی را پایتخت حکومت آنها قرار داد و مناطق ساحلی عمان را ترک کرد ، بنابراین پرتغالی ها که با عمان تجارت می کردند ، این مناطق را اشغال کردند. حکومت بنی نبحان در منطقه داخلی در قرن نهم هجری پایان یافت. پس از آن ، در سال 1507 ، پرتغالی ها به مناطق دیگر عمان حمله کردند و با وجود مقاومت شدید عمانی ، سرانجام موفق به اشغال این کشور شدند. پرتغالی ها یک قرن و نیم در عمان ماندند.

در سال 1624 ، دولتی به نام یائربا در عمان به رهبری شخصی به نام امام ناصر بن مرشید العربی تأسیس شد. پس از به قدرت رسیدن ، او تصمیم گرفت پرتغالی ها را از عمان اخراج کند ، اما نمی تواند به تنهایی این کار را انجام دهد ، او تصمیم گرفت همه قبایل و مردم عمان را برای پیروزی با خود همراه کند. وی با متحد ساختن قبایل ، موفق شد چندین شهر ساحلی را از دست پرتغالی ها خارج کند ، اما خیلی زود درگذشت.

پس از او جانشین وی سیف بن سلطان العربی به سفر خود ادامه داد و در سال 1649 توانست مسقط را از دست پرتغالی ها آزاد کند. پس از آزادسازی مسقط ، همه اردوگاه های پرتغالی یکی پس از دیگری سقوط کردند و سرانجام تمام عمان از استعمار پرتغال آزاد شد. پس از خروج پرتقال ها ، عمان مدتی رنگ آرامش را می بیند ، اما طولی نمی کشد که بین طبقات اختلاف و ناآرامی ایجاد می شود.

سلطنت پادشاهان آلبوسیدی

در این میان ، شخصی به نام احمد بن سعید البوسیدی که در آن زمان فرماندار شهر سحر بود ، با اتحاد مردم سحر و رستاق شورش کرد و مخالفان را از بین برد. در سال 1744 ، مردم وی را رسماً به عنوان رهبر خود معرفی کردند و پس از آن به وی لقب امام احمد بن سعید داده شد و این امامت و رهبری آغاز سلطنت پادشاهان السعیدی بود که تا امروز ادامه دارد. در عمان

احمد بن سعید در سال 1199 میلادی پس از حل درگیری های داخلی و برقراری امنیت در عمان ، مناطق دریایی و اطراف عمان درگذشت. پس از مرگ پسرش ، محکوم شد. سعید بن احمد بن سعید از سال 1783 تا 1784 میلادی فرمانروای عمان بود. پس از مرگ وی ، پسرش حمد بن سعید از 1784 تا 1792 بر عمان حکومت کرد. حمد بن سعید پایتخت خود را از روستاق به مسقط منتقل کرد و نفوذ خود را به دریای آفریقای شرقی گسترش داد. پس از مرگ او ، سلطان بن احمد بن سعید (1804-1792 م) جانشین وی شد.

سلطان ابوسعید

در زمان سلطان بن احمد ، نیروی دریایی عمان تقویت شد و تعداد کشتی ها دو برابر شد. پس از سلطان بن احمد ، سلطان سعید بن سلطان (1856-1804) بر تخت نشست. در زمان سلطنت سعید بن سلطان ، قدرت نیروی دریایی عمان به اوج خود رسید. سلطان سعید بن سلطان یکی از چهره های برجسته عمان با شخصیت مدیر ، سیاستمدار ، جنگجوی شجاع و تاجر بزرگ بود.

سید سعید بن سلطان در طول 52 سال پادشاهی طولانی خود توانست امپراتوری وسیعی را تاسیس کند که از شرق آفریقا تا سواحل ایران امتداد داشت. در زمانی که طوفان جنگ و نزاع سراسر منطقه را فرا گرفت ، او توانست ثبات عمان را مانند یک خاخام ماهر و مشهور جهان حفظ کند.

هنگامی که سلطان سعید بن سلطان در سال 1856 درگذشت ، با کشتی شخصی خود ویکتوریا در سیشل از مسقط به زنگبار رفت. پس از مرگ آل سعید بن سلطان عمان ، او آشفته شد. پس از آن ، سلاطین مختلف حکومت را در دست گرفتند و سرانجام سلطان سعید بن تیمور بوسیدی به قدرت رسید. حکومت فردی او دولت را کاملاً به او وابسته کرده است.

قابوس بن سعید پدرش ، سلطان سعید بن تیمور البوسید را در کودتایی آرام و بدون خونریزی در سال 1970 برکنار کرد و او را به تبعید فرستاد. او جانشین پدر شد و لقب سلطان قابوس بن سعید را از آن خود کرد. سلطان عمان زمام امور را در دست گرفت.

سلطان قابوس

کارنامه سلطان قابوس در نظر مردم عمان بسیار درخشان بود و مجموعه تلاش ها و اقدامات وی باعث شده است که وی چنان تصویری ایجاد کند که با وجود همه حوادث و اعتراضاتی که در دوران حکومت وی ​​رخ داد ، هیچکس نمی خواست سلطان قابوس برکنار یا استعفا دهد. و همه عمانی ها واقعاً او را دوست داشتند. به همانطور که اخیراً یکی از نویسندگان عمانی نوشته است ، اگر سلطان قابوس نبود ، ما یمن بودیم!

پس از مرگ سلطان قابوس بن سعید در 11 ژانویه ، پسر عمویش هیثم بن طارق جانشین او شد.

هیثم بن طارق

در این متن ، ما نمی توانیم همه پادشاهان و سلاطین عمانی را نام ببریم ، در لیست زیر ، نام مشهورترین حکام و پادشاهان عمانی را ذکر کرده ایم:

 • احمد بن سعید البوسیدی
 • سعید بن احمد بن سعید
 • حمد بن سعید
 • سلطان بن احمد بن سعید
 • بدر بن سیف
 • سعید بن سلطان بن احمد
 • توینی بن سعید بن سلطان
 • سالم بن ثوینی بن سعید
 • اذان بن قیس بن اذان
 • ترکی بن سعید بن سلطان
 • فیصل بن ترکی بن سعید
 • تیمور بن فیصل
 • سعید بن تیمور
 • قابوس بن سعید
 • هیثم بن طارق آل سعیدپادشاهی عمان از آغاز تا کنون

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Oman4All
Logo