کشاورزی در عمان فناوری های پیشرفته و سیاستهای حمایتی دولت

راهنمای مطالعه:

کشاورزی در عمان
فناوری های مدرن به طور تصاعدی در حال پیشرفت هستند ، تا جایی که به روز نبودن آخرین تحولات زندگی را دشوار می کند. این گسترش تکنولوژیکی با پیشرفت چشمگیر در زمینه های اجتماعی ، آموزشی ، اقتصادی ، علمی ، بهداشتی و کشاورزی در بهبود تقریباً همه جنبه های زندگی بشر و غلبه بر بسیاری از چالش ها و موانع جهانی که بشریت از ابتدا با آن روبرو بوده است ، مثر بوده است. ، آن کمک می کند.

با توجه به اهمیت محیط زیست ، امنیت غذایی ، آب و پایداری به عنوان یک اولویت ، صنعت کشاورزی به ویژه از هجوم فناوری های پیشرفته در مقیاس وسیع ، با نمونه های انقلابی مانند استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای پراکندگی گرده و تشخیص بیماریهای گیاهی مندی برنده های زیادی کرده است. چنین پیشرفتی بدون تلاش های صورت گرفته در مراحل تحقیق ، نوآوری و توسعه ، که برای پیشرفت اقتصاد جهانی ضروری هستند ، رخ نمی داد.

در میان کشورهای عربی ، کشاورزی در پادشاهی عمان در طول همه گیری کرونا رشد مثبتی داشته است. پیش بینی می شود کشاورزی در این کشور نرخ رشد ترکیبی سالانه 2.4 annual را در طول دوره پیش بینی (2026-2021) ثبت کند.

از آنجا که این صنعت به عنوان ستون رشد اقتصادی در نظر گرفته می شود ، منجر به واکنش فوری دولت ملی برای اطمینان از ایمنی و امنیت غذایی در کشور شده است.

به گفته وزارت کشاورزی عمان ، با وجود کوید_19، بخش کشاورزی و شیلات بین سالهای 2019 تا 2020 9.8 درصد رشد کرده است. از این رو ، بازار کشاورزی عمان نیز در طول این همه گیری رشد چشمگیری داشته است. در بخش کشاورزی در عمان ، فناوری های مدرن برای کمک به کاهش ضایعات ، افزایش تولید ، مدیریت یا جلوگیری از مشکلات کشاورزی ، کنترل آفات کشاورزی و استفاده موثرتر از منابع برای افزایش تولید استفاده می شود.

افزایش استقبال از فناوری های پیشرفته کشاورزی و سیاست های مطلوب دولت برای حمایت از تولید محصولات داخلی از جمله عوامل رشد بازار در این کشور عربی است. عمان عمدتا تقاضای داخلی خود برای میوه ، سبزیجات و غلات را از طریق واردات تامین می کند.

بنابراین ، برای کاهش وابستگی به واردات ، این کشور با تشویق کشاورزان خود به اتخاذ تکنیک های پیشرفته کشاورزی به دنبال خودکفایی در محصولات کشاورزی است. محصولات کشاورزی عمان عمدتا شامل خرما ، سبزیجات ، میوه ها و سایر محصولات به مقدار کم است.

طبق اعلام فائو ، کل زمین کشاورزی در عمان در سال 2019 حدود 1.4 میلیون هکتار بوده است که 1.5 درصد از کل مساحت زمین است. میوه هایی مانند موز و پاپایا نیز در مناطق ساحلی کشت می شود که در سال 2018 23837 تن تولید کرده است. عمان همچنین در سال های اخیر تولید جو ، سورگوم و گندم خود را افزایش داده است.

از سوی دیگر ، دولت تعدادی ابتکار برای تشویق تولید بخش خصوصی مانند اصلاح مقررات ، وام های کم بهره ، کمک به تولید داخلی و کمپین هایی برای افزایش تولید محلی که رشد کشاورزی عمان را پیش بینی می کند ، آغاز کرده است. انجام داده است.

تغییر رفتار مصرف کننده نسبت به رژیم غذایی سالم

با توجه به افزایش درآمد ، مردم عمان تمرکز بیشتری بر رژیم های غذایی سالم و استفاده از میوه و سبزیجات بیشتر دارند. علاوه بر این ، با افزایش جمعیت خارجی ها در عمان ، عادات غذایی سنتی به سمت غذاهای ارگانیک تغییر کرده است.

انتظار می رود این امر بر تولید سبزیجات در کشور تأثیر بگذارد. همچنین ، علاقه به سلامتی و مصونیت در پی همه گیری کویت افزایش یافته است ، که منجر به افزایش تقاضا برای میوه و سبزیجات در بازار داخلی و کشورهای شریک شده است.

این عامل همچنین می تواند تأثیر قابل توجهی بر رشد بازار داشته باشد. مصرف محصولات لبنی و سپس غلات سریعترین رشد را تجربه خواهند کرد.

در حالی که مصرف غلات به دلیل اهمیت آن در رژیم غذایی روزانه افزایش می یابد ، تقاضا برای محصولات لبنی و حبوبات نیز توسط گردشگران پشتیبانی می شود و انتظار می رود با توسعه نقاط گردشگری و تشویق سرمایه گذاری ، در برنامه ها و برنامه های دولت گنجانده شود. موارد خصوصی شامل می شود.

وابستگی به واردات با افزایش تقاضا برای محصولات با کیفیت بالا افزایش یافته است.

بنابراین ، با افزایش تقاضا برای پروتئین ، میوه و سبزیجات با منبع حیوانی ، حمایت دولت برای اطمینان از عرضه مناسب کالا بر بازار کشاورزی عمان تأثیر می گذارد. بنابراین ، انتظار می رود بازار در طول دوره پیش بینی نرخ رشد سالم را ثبت کند.

توسعه زنجیره خرده فروشی

گزارشات نشان می دهد که به دلیل رشد صنعت کشاورزی ، شبکه توزیع و زنجیره های خرده فروشی دائماً در عمان در حال گسترش است. صنعت خرده فروشی عمان با تقاضای شدید مصرف کنندگان ، رشد اقتصادی قوی ، عوامل جمعیت شناختی متمایز و سیستم فناوری پیشرفته ای که خدمات بهتر مشتری و بررسی کارآمد مشتریان را تضمین می کند ، مشخص می شود.

افزایش روزافزون خرده فروشان و سوپر مارکت های بزرگ و استراتژی های وارداتی تهاجمی آنها منجر به دسترسی بهتر میوه ها و سبزیجات برای مردم عمان با نرخ های نسبتاً ارزان تر می شود.

در سال 2017 ، هایپرمارکت های لولو (یکی از بزرگترین مراکز خرید) به تنهایی 65 تن سبزی و موز به عمان وارد کردند تا دسترسی به محصولات کشاورزی در بازارهای محلی را افزایش دهند. بر این اساس ، در آن زمان ، اداره سرمایه گذاری عمان از پروژه جدید یک شرکت سیستم یکپارچه برای بازاریابی سبزیجات و میوه ها در کشور ، تحت شرکت هلدینگ سرمایه گذاری مواد غذایی عمان ، خبر داد. علاوه بر این ، SPAR سوپر مارکت خود را در سال 2017 افتتاح کرد.

این فروشگاه متمرکز دارای 395 متر مربع زمین است که 85 متر مربع از آن به محصولات تازه ، ماهی و گوشت اختصاص داده شده است. بنابراین ، افزایش نرخ شهرنشینی و هایپرمارکت ها نیز تقاضا برای غذاهای فرآوری شده با ارزش بالا را افزایش داده است.

علاوه بر این ، خدمات لجستیکی مناسب ارائه شده توسط زنجیره های خرده فروشی الگوهای تقاضای مصرف کننده را در بازار مورد مطالعه در عمان تغییر می دهد. بنابراین ، تجدید ساختار خرده فروشی ممکن است بر رفتار خرید مصرف کنندگان تأثیر بگذارد و بنابراین ، به احتمال زیاد رشد بازار را بهبود می بخشد.

با این وجود ، علی رغم نرخ رشد سالم در صنعت کشاورزی ، برخی از س questionsالات مربوط به توسعه فناوری مدرن در زمینه کشاورزی باید توسط مقامات عمانی به منظور بهبود کارایی و کاهش هزینه ها و تلاشها مورد توجه قرار گیرد: بین پیشرفتهای تکنولوژیکی و روشهای سنتی کشاورزی ، فناوری چگونه به نفع کشاورزی بوده است؟ چگونه یک کشاورز عمانی می تواند تعادل بین تولیدات کشاورزی و مصرف غذا را مدیریت کند؟ و چگونه یک کشاورز عمانی می تواند فاصله بین الزامات برخی از نهادهای بین المللی و کیفیت محصولات کشاورزی را هنگام صادرات محصولات پر کند؟

کشاورزی در عمان فناوری های پیشرفته و سیاستهای حمایتی دولت

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Oman4All
Logo